The new school year 2022 – 2023 is coming!

Dear parents,

The new year 2022/2023 is already at the threshold of our school in Seberov. Our English team has prepared many exciting and useful activities for the children in the classroom. The kids will learn how to talk about different subjects, such as school, food, animals of all kinds and so on. Reading,  writing,  listening and speaking  are the main areas of the language we focus on. On many topics we will have projects and role plays. As usual we will learn many songs, chants and poems in English. Games are not going to be out of our sight,either. All in all, we hope this year our pupils will have fun and learn a lot in English at school.
Linda and Evzen

A new school year 2020-2021 is coming!

A new school year 2020-2021 is coming!

Dear parents,
first of all, we would like  to share really good news with you. In June this summer our fifth graders took an international Cambridge exam in English, did very well and got the highest score thus showing an excellent level of their English. Congratulations Sára, Eliška and Míra!

 

Meanwhile, a new school year is knocking our doors giving a wonderful opportunity for our kids to learn something new, to play and to have fun with classmates in our English lessons. We have prepared a great deal of new games, songs and activities so that our pupils could enjoy the school and particularly English classes.
Looking forward to seeing our students in our school!

Linda and Evžen

 

 

Adopce na dálku aneb jak se daří Jumovi

Milí rodiče,

díky Vám je naše škola stále zapojena do projektu Adopce na dálku a podporuje chlapce Jumu z Ugandy. Jsme s ním v kontaktu. Díky dopisům víme, že se chlapci daří dobře. Juma letos dokončil první stupeň a nastoupil na technickou školu, kde si zvolil obor stavitelství.  Pravidelně dostáváme informace od Arcidiecézní charity Praha o tom, jak moc se věnují dětem ve škole. Pořádají pro ně různé soutěže, projekty a aktivity. Proto bychom rádi i v příštím roce v projektu pokračovali.
Plánujeme seznámit všechny děti ve škole s tímto projektem, zapojit starší žáky a vytvořit krátkou prezentaci o Ugandě. Pro děti je to dobrá příležitost, jak získat povědomí o životě v africké zemi, jak tam vypadá škola a jakým způsobem se děti učí.

Linda a Evžen

 

 

 

 

Jak se doma učíme anglicky…

V první i ve druhé třídě máme nyní stejné téma – oblečení. Děti se doma učí jednotlivá slovíčka opakovat podle poslechu, správně vyslovit i napsat. Popisují, jaké je jejich nejoblíbenější oblečení a jakou má barvu. Ve druhé třídě pak popisují, co mají ostatní děti na sobě.

Ve třetí třídě jsme se zaměřili na přídavná jména. Děti popisují, jak někdo vypadá i jak se cítí. A těch nových slovíček bylo opravdu hodně! Jsme moc rádi, že jste to tak dobře zvládli!

Linda a Evžen

P.S.: Děkujeme moc rodičům, že nám pomáháte.

 

 

 

AJ – distant learning.

AJ – distant learning.

Dear parents!

Recent events all over the world have brought up many changes in all spheres of life including education.  It is high time we shared with you some results we get from our children who are learning English at home now.

The pupils regularly receive their homework by visiting our school google disc and upload it there. As teachers of English we correct their work leaving some relative comments.

 

To help our students to master listening comprehension tasks we record videos on our YouTube channels.

 

To diversify our activities we often use interactive worksheets. Here are some examples of the 5th graders.

 

Another option for us to use quizzes.

To learn vocabulary the kids often play games, e.g.

 

 

To sum it up, we would like all of you to learn English, do homework, speak English in the family, watch cartoons and films in English. And what is even more important – stay safe and healthy!

 

Linda and Evzen