Jak to doma zvládají páťáci

A jak to jde doma páťákům? V přírodovědě poznávají soustavy lidského těla. Teď naposledy v rámci vylučovací soustavy evidovali svůj denní příjem tekutin a vyhodnocovali, zda je jejich pitný režim dostatečný.

Ve vlastivědě se zamýšleli nad větou J. A. Komenského „Pojď sem, dítě, uč se moudrým býti.“

Napadlo je například:
„Podle mě tím chtěl říct, že učením člověk zmoudří.“
„Děti se mají učit, aby nebyly hloupé.“
„Aby byl člověk moudrý, musí se dobře učit a poznávat nové věci.“
„Znamená to, že měl rád školu a chtěl, aby se vzdělání dostalo více mezi lidi.“
„Vzdělávání dětí vede k moudrosti.“

Když už byl zmíněn J. A. Komenský, nesmělo se opomenout na jeho slavné dílo Orbis pictus. Páťáci si doma vyzkoušeli práci s obrázky a se slovy, a to v českém i anglickém jazyce.

Dnes jsme měli třídní videohovory po skupinkách. Vypadá to, že se mají děti dobře. Kromě učení nezapomínají na hry a pobyt venku, také doma hodně pomáhají. I když někteří zmínili, že jim vyhovuje při učení klid doma, většina prohlásila, že už se těší do školy!

Informace TU k domácí výuce

Vážení rodiče, zobrazení týdenních plánů funguje v nezměněné podobě (v záhlaví třídní stránky). Učivo bude zadáváno prostřednictvím denních plánů, které budou k dispozici na sdíleném Google disku.  Přístup získáte pomocí odkazu, který obdržíte v e-mailu. Na tomto disku získáte veškeré potřebné materiály pro domácí výuku. Zároveň tam budete vkládat 1x týdně naskenované či vyfocené práce žáka určené k odevzdání.

Projektový den 5. tř

Ve čtvrtek 27.2. byla naše pátá třída účastníky projektu profese. V úvodu jsme se dověděli, jakou práci vykonává projektový manažer na ministerstvu zdravotnictví. Jaké dovednosti by měl mít, tedy předpoklady k tomu, tuto práci vykonávat a jaké vzdělání.

Potom se nám představila práce zahradnická. Známe jednotlivá odvětví, specializace. Vyzkoušeli jsme si rozeznávat dřeviny a přiřadit semena k jednotlivým druhům rostlin a pojmenovat je.  Pokusili jsme se navrhnout vlastní úpravu zahrady.

Na závěr dne jsme se setkali s dulou Lenkou. Přiblížili jsme si svět, který naše oko nemůže vidět a zážitek, který někteří z nás zažijí až jako rodiče. Již víme, proč je budoucí maminka ráda s dulou a jaké je to povolání. Mnoho otazníků kolem narození nám zmizelo.

Již si dokážeme lépe představit, jaké jsou výhody i nevýhody představených profesí. Z následných rozhovorů a zpětných dotazníků již víme, na jaké z představených povolání bychom měli nebo neměli v současné době předpoklady. Celá třída má veliký respekt k těmto povoláním.

Moc děkujeme maminkám, paní Lence Treškové, paní Míle Vlkové a naší vychovatelce Ivě Jindrové.