Čtvrťáci v Praze bez turistů

V rámci domácí výuky čtvrťáci obdrželi tip na výlet s rodinou po stopách Karla IV. a gotického slohu v Praze bez turistů. Získali pracovní list, mapu s vyznačenou trasou a s sebou si vzali erb, který vytvořili doma v rámci výuky o rytířích. Za normálních podmínek bychom akci absolvovali s celou třídou.

Cílem výletu bylo spatřit památky, které založil Otec vlasti a pořídit na stanovených místech svoji fotografii s erbem. Akce byla dobrovolná a s výsledkem se můžete seznámit na společné koláži.

Věřím, že výlet byl pro žáky příjemným oživením doby strávené mimo školu.

pan učitel

Erby jako osobní znak

V rámci domácí výuky se měli žáci zamyslet nad symbolem, který by je charakterizoval. Jako propojení s tématem vlastivědy – středověké erby a znaky, si měli žáci podle video návodu vyrobit vlastní erb a umístit na něj svůj znak. Prostudovali PL se základy heraldiky, připravili si pomůcky a zhotovili návrh. Potom na karton provedli finální práci. Závěr byl v provedení fotografie hotového erbu a odeslání do společného úložiště. Práce byly opatřeny komentářem učitele a jako odměna za svědomitou práci získali od pana učitele třídní erb.

Informace TU k domácí výuce

Vážení rodiče, zobrazení týdenních plánů funguje v nezměněné podobě (v záhlaví třídní stránky). Učivo bude zadáváno prostřednictvím denních plánů, které budou k dispozici na sdíleném Google disku.  Přístup získáte pomocí odkazu, který obdržíte v e-mailu. Na tomto disku získáte veškeré potřebné materiály pro domácí výuku. Zároveň tam budete vkládat 1x týdně naskenované či vyfocené práce žáka určené k odevzdání.

Projektový den Profese, 4. třída

Čtvrťáci nebyli v učebnách, ale jeli přímo do provozu, na exkurzi do firmy Techo, výrobce kancelářského nábytku. Exkurzi vedl rodič jednoho žáka pan Johánek. Poučil žáky o bezpečnosti, předal jim vesty a už je vedl do dílny. Zde viděli a také slyšeli velké moderní stroje a jak je lidé obsluhují. Pozorovali zpracovávání materiálu: od velkých desek, přes vyřezávání různých tvarů, lepení hran, až po kompletaci hotových kusů nábytku. Velmi je zaujala aktivita robota, který vykonával svou práci bez ohledu na přítomnost vzácné školní výpravy. Žáci prošli také skladem dílů a některých výrobků. Sledovali, jak se v lakovně stříká barva na kovové součásti, což prováděl velmi složitý a citlivý robot. Žáci dostali dárky, dřevěné desky s kolíčky, z nichž lze vytvořit rozmanité výrobky. Závěrem exkurze si v showroomu na mnoha místech a židlích vyzkoušeli, jak se cítí a pracují lidé při sjednávání zakázek.

Druhá část dne byla sportovně turistická. Čtvrťáci si protáhli těla na posilovacích strojích venkovní tělocvičny a na hřišti. Takto připraveni zvládli přírodovědně vlastivědnou procházku kolem meandrů potoka Botiče a skrz vesnickou památkovou zónu Stará Hostivař až k zastávce Toulcův dvůr.

Čtvrtá třída – tvorba mapy ČR

První pololetí školního roku bylo ve vlastivědě věnováno poznávání České republiky. Povrch, vodstvo, kraje, zemědělství, průmysl, nerostné suroviny, národní parky a CHKO,  památky UNESCO  ad.,  Jako cíl a zúročení  vědomostí a dovedností za celé  1. pololetí byl projektový den určený ke tvorbě velké mapy ČR . Žáci si vylosovali jednotlivé okruhy a samostatně si začali připravovat podklady v počítačové učebně, hledali informace a tiskli popisky, obrázky a znaky. Následně pomocí papíru, barev, špejlí, plastelíny a lepicí pásky začali postupně vytvářet na podlaze ve 4. třídě vlastní velkou mapu s informacemi o naší vlasti.

Žáci pracovali samostatně, spolupracovali a využívali další školní pomůcky ke splnění úkolu. Nejprve lepicí páskou vyznačili hranice a tvar republiky, dále hranice krajů a postupně začala přibývat pohoří, vodstvo, krajská města a další a další detaily.

Po dokončení mapy byla provedena společná kontrola umístění materiálů, zda odpovídají skutečnosti a byly napraveny zjištěné chyby v umístění.

Mapa sloužila na podlaze celý další týden, kdy ji postupně navštívili žáci ze všech ostatních tříd. Vždy byla prezentována čtvrťáky, kteří odpovídali na dotazy svých spolužáků. Ze začátku byl ostych a nakonec zájem prezentovat přesáhl poptávku a bylo jim líto, že nemohli sdělit všechny své vědomosti a zážitky.

Všechno úsilí přineslo splnění cíle – spolupracovat, poznat naši vlast, naučit se prezentovat, vyjadřovat se, hovořit o svých zážitcích a pomoci spolužákům.

Zakončení a odměna proběhla v tělocvičně, kde se mohli prolétat a zajezdit s vlastními hračkami na rádiové ovládání.

pan učitel Střeštík