Páteční pozdrav 11_23/24

Milí rodiče,

krásné páteční odpoledne. Doufám, že se máte prima a že zprávy z naší-vaší školy to ještě více podpoří. Týden ve škole vždycky uteče tak rychle a psaní zpráv je toho pro mě každotýdenním důkazem. Opět se toho ve škole událo hodně a přináším i další informace, tak čtěte až do konce.

Prvňáci vyrazili tento týden do Toulcova dvora, kde si prakticky vyzkoušeli výrobu chleba od samého počátku: mlátili obilí, vyrobili těsto, chleba upekli a pak si na něm i pochutnali. Naše další první třída vyrazí na program v pondělí. Prvňáci se dále posouvají, učí se nová písmenka, seznamují se s matematickými prostředími. Děkujeme, že je při jejich cestě podporujete (čtete si s nimi, povídáte mimozemsky, bavíte se o tom, co prožívají, jak se cítí). Druháci se v angličtině učili názvy hraček a tvořili množná čísla podstatných jmen. Ve 3.A si povídali o ovoci a o zelenině a také o tom, že je důležité je zařazovat do našich jídelníčků. V úterý si dokonce dělali zdravé svačinky. Vyzkoušel jsem si to s nimi a vyrobil pro ně zdravou pochoutku z banánů a kešu oříšků. Mlsat se dá i zdravě.

Ve 3.B si povídali o svátku svatého Martina, tak si možná při obědové huse o víkendu vzpomenou. Ve čtvrté třídě se děti více sbližují s paní učitelkou Aničkou a učivo si procvičují i díky videím paní učitelky na classroomu. Páťáci se procvičovali psaní mě/mně a myslím, že kdybyste se jich zeptali třeba i o půlnoci, budou ho umět použít. Zkuste to 😊. Baroko zpracovávali především výtvarně (jak jinak v případě tohoto slohu). Jsme na konci prvního čtvrtletí, a tak ve třídách probíhá různými způsoby ověřování učiva za dané období. Zároveň v tomto období probíhají triády Ž-U-R, při kterých jsou děti aktivně zapojeny do hodnotícího procesu tak, aby vnímaly zodpovědnost za své výsledky. Věřím, že si je společně užíváte a jsou příležitostí k dalšímu rozvoji dětí.

V úterý byli naši žáci s paní učitelkou Aničkou přivítat nové občánky ve Špejcharu. Jsme rádi, že jsme je i jejich rodiče mohli krátce pozdravit, potěšit a přivítat v šeberovské komunitě. Těšíme se, že budou jednou naši žáci a teď jim přejeme, ať si užívají blízkosti rodičů.

Ve čtvrtek přijel opět bibliobus, děti si přinesly domů knížky. Děkujeme, že je podporujete ve čtení a také si s nimi čtete. Na našem novém blogu na webových stránkách si můžete přečíst Desatero čtení dětem, které vytvořili kolegové ze Základní školy Hovorčovice. Tímto vám také představuji nový blog, kde si budete moci přečíst různé názory, pohledy, úvahy k aktuálnímu dění, práci u nás ve škole.

Dnes vyrazili naši florbalisté na svůj první turnaj, který se uskutečnil v nedaleké ZŠ Campanus. Moc si ho užili a férově reprezentovali naši školu. Tým sestavený z žáků třetích až páté třídy si zažil novou zkušenost, projevil týmovost a smysl pro hru. Děkuju jim za reprezentaci a za fajn atmosféru, která mezi nimi panovala. Dnešní turnaj byl zároveň premiérou našich nových dresů v barvách školy. Tímto vám je tedy představujeme. Do nominace na turnaj se přihlásilo hodně žáků a aby si mohli zahrát všichni, kdo chtějí, plánujeme s panem učitelem Honzou další aktivity.

Příští čtvrtek vyrazí druhé až pátá třída na anglické divadelní představení do Reduty na Národní třídě a protože bude den před státním svátkem (připomínám, že příští týden v pátek není škola), budou mít příležitost se podívat na pamětní desku připomínající události 17. listopadu.

V rámci „komunitnosti“ naší školy chceme navázat spolupráci s Domovem pro seniory v Šeberově. Začínáme projektem Sousedské dopisování aneb Příběhy pro babičky a dědečky. Paní vychovatelka Jana připravuje na měsíc obrázek, kterým se děti inspirují ke psaní příběhů.  Příběhy pak doneseme do Domova pro seniory, aby dělaly babičkám a dědečkům radost. Věříme, že se tím podaří navázat dalšími aktivitami širší spolupráci.

Termín školy v přírodě jsem vám již poslal, abyste jej měli ve svých kalendářích (3. – 7. června 2024, na přihláškách pracujeme). Zároveň se mě ale někteří rodiče ptají, zda budeme nabízet letní tábor. Již přes třicet let pořádám letní tábory. Rád bych navázal na tradici, kdy jsem tábory nabízel primárně dětem ve škole, kde jsem působil. Termín tohoto tábora bude 13. – 20. července 2024. Přihlášku budu nabízet ke konci prvního poletí. Zatím se můžete podívat na stránky, kde můžete najít starší tábory: www.sluchatko.com.

Dostali jsme se až k příštím letním prázdninám, do té doby nás čekají další úžasné momenty v naší-vaší škole a nyní nás čeká všechny víkend. Přeji vám, ať si jej užijete v klidu, pohodě a spolu.

Za tým ZŠ

Jiří Luka