Desatero čtení dětem

Čtenářství je jedním z pilířů kvalitního a efektivního vzdělávání. O tom není pochyb. Jak ale v dnešní době rychlých obrázků a skrolování na různých zařízeních děti k tomuto účinnému nástroji přivést a také dlouhodobě udržet? Přinášíme vám náměty v podobě Desatera čtení dětem, které sestavili kolegové ze Základní školy a mateřské školy Hovorčovice a je publikované v aktuálním čísle časopisu Pomáháme školám k úspěchu. Čtěte si s dětmi, vytrvejte a užívejte si. Zde zmiňované desatero: 

Během čtení odložte telefon

Zapomeňte na e-maily, pracovní telefonáty, neumytou koupelnu – vždy bude něco, co ještě musíte udělat. Proto když si s dětmi as knížkou sednete, ať je to jediná věc, kterou děláte.

Nezakazujte dětem čtení

Pokud třeba dítě večer nespolupracuje, večerní čtení dokáže rozhárané vztahy stabilizovat. Nevypouštějte předčítání, i když je atmosféra napjatá. Umožní dítěti usnout v harmonii s vědomím bezpečí a ve vztahu s rodičem.

Dávejte si směšně malé cíle

Pro začátek stačí číst klidně i pár minut denně. V tomto případě je ideální vybrat krátký příběh přiměřený věku.

Vytvářejte zdravý návyk

Je to jako s čištěním zubů, pět minut každý den má větší hodnotu nežli jedna hodina v sobotu dopoledne. Malými krůčky vytváříte návyk, tím dítěti umožníte pomalu přirůst ke knihám. Tak zvýšíte jeho šance, že o ně bude mít zájem i ve vyšším věku.

Mějte správná očekávání

Malé děti jsou plné života a neklidu. Knihy budou chtít ocucávat, budou chtít přeskakovat stránky a je možné, že po třech minutách zapomenou, co vlastně děláte. Větší děti vás budou zastavovat a přerušovat, klást otázky. Největší děti si budou chtít stavět lego nebo bunkr, možná převlékat panenky nebo dělat „břišáky“. To všechno je v pořádku. Na rozdíl od televize jim nabízíte interakci, a i té je třeba se učit. Nechte je hýbat se.

Mějte knihy vždy po ruce

Do každého pokoje můžete na viditelné místo umístit košík nebo krabici s oblíbenými knihami, ideálně do spodních polic, aby byly hned po ruce. Dítě je bude chtít zkoumat, hrát si s nimi. To je v pořádku, knihy se mají používat, a ne vystavovat.

Mějte knihy na očích

Hřbety knih uložených běžným způsobem do polic jen těžko dítě zaujmou. Místo toho vyložte knihy třeba na okenní parapet. To vám umožní vystavit nádherné obálky dětských knih, které jistě přitáhnou dětskou pozornost. Knihy průběžně měňte.

Čtěte knihy stále dokola

Opakování na úrovni věty a na úrovni příběhu je pro dítě velmi důležité. Pomáhá upevňovat větné vazby, nová slova, pomáhá chápat, jak vlastně funguje příběh. Nebuďte překvapení, když dítě bude chtít číst stále stejnou knihu. Může ji chtít každý večer pětkrát za sebou a bude ji přeříkávat s vámi.

Knihy pravidelně střídejte

Známé knihy dítěti zabezpečují známé podněty, avšak nové knihy jeho svět rozvíjejí. Děti, které mají přístup k nové literatuře, mají lepší studijní výsledky a stejně tak jsou z nich dlouhodobě lepší čtenáři. Dobrým pravidlem pro čtení s mladšími dětmi je proto pravidlo tří příběhů: jeden velmi dobře známý (který dítě zná nazpaměť), jeden známý (u kterého zná děj) a jeden úplně nový.

Užívejte si každou minutu

A pamatujte na nejdůležitější důvod, kvůli kterému to děláte – vztah s vaším dítětem.