Páteční pozdrav 36_2024/2025

VÍTEJTE U DALŠÍHO PÁTEČNÍHO POZDRAVU A VSTUPTE DO SVĚTA NAŠÍ-VAŠÍ ŠKOLY, KDE JE UČENÍ RADOSTÍ.

Zdravím vás v prvním květnovém týdnu. Čas opravdu letí a začaly poslední dva měsíce školního roku, které budou v naší-vaší škole plné aktivit. Ještě se krátce vrátím k minulému víkendu, kdy jsme se mnozí potkali při akci pálení čarodějnic. Dorazilo opravdu velké množství lidí a měl jsem radost z milých a přátelských setkání a rozhovorů s vámi, milí rodiče. Atmosféra byla z mého pohledu příjemná, dospělí i děti se dobře bavili, jak to při takové sousedské akci má být. O to více mě zamrzely zprávy ze sociálních sítí týkající se krádeží, které se po akci staly a které zasáhly také některé z vás. Čím to je, že se najde někdo, kdo kazí druhým radost? Co s tím můžeme dělat, aby se to nestávalo? Podobné události mě utvrzují v přesvědčení, že je v dnešní době důležité, aby děti v rodině i ve škole objevovaly a osvojovaly si morální hodnoty a v životě se tak na jejich základě rozhodovaly. Vnímám, že se o to v Hrnčířích a Šeberově mnoha způsoby ve škole i na místních akcích společně snažíme. Děkuju vám, že „spoluvytváříte“ komunitní prostředí, kde si lidé navzájem pomáhají a podporují se. Na sobotních „čarodějnicích“ jsem to cítil a věřím, že si některými jednotlivci nenecháme kazit radost a společně budeme pracovat na tom, aby naše aktivity byly bezpečné a příjemné pro všechny.

Pojďme se v krátkosti podívat do našich tříd. Ve čtvrtek vyrazili naši prvňáci a třeťáci na plavbu lodí po Vltavě. Do školy přišli mnozí už v pruhovaných tričcích a různými trasami (abychom nezahltili MHD) vyrazili do centra, kde už na ně čekala výletní loď. Projeli se po Vltavě, viděli Pražský hrad, Karlův most a další památky. Moc děkujeme panu Tomáškovi, tatínkovi našeho třeťáka, že dětem tento zážitek zdarma umožnil. Čtvrťáci vyrazili v rámci tematického povídání o ekosystémech na program o mokřadlech, mnohé se o nich dozvěděli a vyzkoušeli si je doslova na vlastní kůži. Páťáci tvořili časovou osu druhého pololetí dvacátého století a při přírodovědě si povídali o horninách a nerostech.

Děti z druhých tříd vyrazily na výpravu do historie. Zopakovaly si nejprve orientaci v mapě a pomoci ní dorazily na zříceninu Nového Hradu u Kunratic. S pomocí vyvěšených textů pátraly po tom, kdo hrad postavil, počítaly s velkými čísly letopočtů, porovnaly přírodní podmínky minulosti a současnosti, řekly si o druhu kamene, na kterém zdejší skály stojí, s pomocí tematicky laděných vět vyvodily nové učivo češtiny a při zpáteční cestě stihly matematickou běhací hru.

 

Příští týden bude opět zkrácený o sváteční středu, užijte si hezký květnový víkend…

RADOST A POHODU DO VAŠICH DOMOVŮ
přeje za tým ZŠ
Jiří Luka