Páteční pozdrav 27_2023/2024

Milí rodiče, zdravím vás všechny z naší-vaší školy.

Dnes začal první jarní měsíc, a tak doufám, že se již toto roční období brzy chopí vlády 😊. U nás ve škole jsme ani tento týden nezaháleli a naše-vaše děti měly příležitost mnohé se naučit a zažít.

V úterý 27. února proběhlo první celoškolní setkání dětí a dospělých Základní školy Šeberov. V zahraničí a mezinárodních školách u nás jsou tato setkání pojmenovaná tradičně assembly. Ta naše zatím své jméno nemají, nicméně jej na tom prvním dostaly za úkol děti vymyslet. Z jejich třídních návrhů pak vybereme náš název na poradě. Porady v naší-vaší škole také nazýváme netradičně po našem – dýchánky. První návrh přišel z páté třídy, tak se těšíme také na další.

A jak vše probíhalo? Všechny děti a zaměstnanci se sešli v nedalekém sále moderního kostela. Na začátku jsme si zazpívali písničku a krátce si řekli o podobných setkáních na jiných školách, že je prima se společně vidět, mít možnost si mnohé říct, zažívat pravidelně pospolitost. Poté jsme si na celoročním tématu Na cestě připomněli, co jsme od začátku školního roku společně zažili a také pravidla, která na cestě respektujeme. V dalším programu nás čekalo pasování prvňáků na písaře. Všichni si nastoupili na podium, dostali ocenění a společně jsme jim pak zatleskali. Naši prvňáci jsou šikulové! Dále jsme přivítali návštěvu ze spolku Loutky v nemocnicích. Dozvěděli jsme se, že jezdí do nemocnic po celé České republice (dokonce i na Slovensko) a přináší dětem radost a ulehčují jim tak nedobrovolný pobyt. Některé z dětí se přihlásily, že se s nimi v nemocnici setkali. Na Loutky v nemocnici vybíral Spolek rodičů příspěvky na dušičkovém lampionovém průvodu a na Masopustu hrou a vy, milí rodiče, jste tak přispěli na tuto dobrou věc 5.000,- Kč. Tuto částku jsme na setkání předali. Poté přišel čas na osvěžení v podobě pohybové písničky Mango – kiwi – banana, kterou pro nás přichystala paní učitelka Anička a Petra s dětmi. Na závěr jsme si řekli, co nás čeká v brzkém období, zazpívali, rozloučili a popřáli hezké dny. Podívejte se na video sestřih z naše prvního celoškolního setkání: https://youtu.be/qoL5qqkCHgk.

Tento týden ve čtvrtek v podvečer jsme měli další velkou akci a to Děti učí rodiče. Téměř padesát dospělých školáků z řad maminek, tatínků, babiček a dědečků dorazilo do své školy, aby je naši dětští učitelé provázeli prostředími konstruktivistické matematiky. Jak funguje krokování, co můžeme nalézt v pavučinách, jaká zvířata pěstuje děda Lesoň, co je to ABAKU…? A co vše se v těchto prostředích učíme? Zažít jste to mohli pod vedením vašich dětí. Zajímavé a přínosné byly také otevřené diskuze k tématu moderní pedagogiky. Reakce rodičů při odchodu byly pozitivní. Děkujeme všem žákům a učitelům za přípravu a všem, kteří jste dorazili.

V pátek dopoledne jsme s několika žáky vyrazili do blízkého domova seniorů, abychom babičkám a dědečkům předali náš dárek: příběhy inspirované obrázky, které namalovala pro tuto příležitost paní učitelka Jana. Vzhledem k virózám se nám to od prosince podařilo až nyní. Zazpívali jsme jim písničky a potěšili přečtením dvou příběhů. Poté jsme jim předali obálku s příběhy a obrázky. Setkání bylo velmi příjemné a reakce našich spoluobyvatel Šeberova dojemné. Na závěr jsme je vyzvali, jestli mají chuť, aby nám napsali také nějaké příběhy či pohádky, které by sami mohli na našem celoškolním setkání přečíst.

Novou akcí, která nás v průběhu druhého pololetí čeká, je florbalová liga. Je určena pro dobrovolníky ze všech tříd a bude se konat středeční rána od 7:30. Organizačně ji budou mít na starosti páťáci, kteří v pondělí budou obcházet třídy a zjišťovat zájemce. Prosím, proberte, s dětmi reálnost toho, že budou mít možnost přicházet některé středy (dle rozlosování zápasů – tedy ne každou středu) v 7:15 do školy V Ladech. Ať se prosím přihlásí pouze ti, kteří to reálně zvládnou. Končit se bude v 7:45 (zápas 2×7 minut), aby děti stihly vyučování a mohly se zúčastnit i zájemci z Rychty, kam je pak rodiče převezou. To samozřejmě vyžaduje větší oběť z vaší strany, ale možnost účasti mají takto všichni. Oddíly budou smíšené, náhodně vylosované, aby byly rovnoměrně rozděleny děti různých věkových kategorií. Páťáci připravují speciální webové stránky této akce. Kde nás budou informovat více.

V březnu, který bývá tradičně nazýván měsícem knihy, proběhne od 18. do 22. března akce Komu zvoní Andersen. Kdykoli se během dne v tomto týdnu ozve v našich školách zvon, všeho necháme a půjdeme si číst. Navíc bude 20.3. Den s Andersenem zaměřený tentokrát více na poezii. Prezentace Šeberovské vajíčko pak proběhne při následujícím celoškolním setkání v úterý 26. března od 10:30. Tady došlo k několika změnám v kalendáři, aktuální je tedy k dispozici na webu zde.

Milí rodiče, děkuju, že jste dočetli až sem. Nechci vás zahlcovat, ale mám radost z dění v naší-vaší škole, a tak ji chci s vámi sdílet. Mohl bych psát daleko více. V našich třídách se tento týden dělo opět mnoho dalších vzdělávacích aktivit, které se sem už podrobněji nevejdou: dorazil bibliobus, proběhla první čtenářská dílna u prvňáků, zdravá strava zdraví dává v 1.A, týden matematických prostředí u čtvrťáků a páťáků, 2.A si povídala o lidských profesích, ve 2.B se pekly lívanečky, další křeslo pro hosta v 3.A, do 3.B dorazila medička (bývalá žákyně paní učitelky) a učila děti první pomoc, a tak bych mohl pokračovat dál. Dětem se nabízí pestré vzdělávací aktivity, aby se každý mohl individuálně posouvat na cestě vzdělávání dál. Věřím, že vám o nich děti vyprávějí. Připomínám svoji dobrou tatínkovskou zkušenost, jak se ptát dětí, abychom se jako rodiče dozvěděli, co je těší. V příhodném a klidném prostředí se například ptám:

Co Ti dneska udělalo radost?

Co se Ti dneska povedlo?

Kdo Tě dnes obohatil?

Čím jsi dnes potěšila druhé?

Přeju hezké povídání 😊. Další informace naleznete také na učebnách Google a na sociálních sítích.

Všem vám přeju krásný víkend

Za tým ZŠ Jiří Luka