Páteční pozdrav 25_2023/2024

Zdravím všechny podporovatele naší školy, přátele, rodiče našich žáků… v dalším pátečním pozdravu.

V úterý se uskutečnila akce Masopust hrou, kterou zorganizovali společně rodiče ze Spolku rodičů a pedagogové školy. Dorazilo sedmdesát dětí a mnoho rodičů a společně si užili čas s deskovými hrami, sportovními disciplínami, logickými úlohami, tvořením masek a na závěr se všichni sešli na masopustním reji v tělocvičně školy. Tam jsme si zazpívali, zatančili a řekli něco o masopustu i o následujícím předvelikonočním období. Akce byla fajn a moc děkuju všem, kdo se na ní spolupodíleli i všem, kdo přišli. Za Spolek rodičů posílám poděkování:

Vážení rodiče a přátelé školy, za Spolek rodičů bychom vám rádi poděkovali za účast na akci Masopust hrou a doufáme, že jste si ji užili stejně jako my. Děkujeme za pomoc, podporu a zejména za příspěvek na sbírku pro Spolek LOUTKY V NEMOCNICI, který se svou činností snaží dětem jejich pobyt v nemocnicích co nejvíce zpříjemnit. Na akci Masopustu hrou se vám podařilo vybrat krásných 3800,- Kč, společně tedy naše děti s již vybranou částkou z akce Lampionový průvod předají spolku na svém celoškolním setkání částku v celkové výši 5000,- Kč. Pokud se chcete blíže seznámit s činností Spolku LOUTKY V NEMOCNICI, popřípadě je podpořit, můžete se podívat na jejich webové stránky: www.loutkyvnemocnici.cz. Těšíme se opět brzo na viděnou na další společné akci. Za Spolek rodičů při ZŠ Šeberov Jana Trsková

Také moc děkuji a těším se na další společné akce. Hned zítra 17. února 2024 ve 14 hodin se můžeme potkat při Masopustním průvodu. Sejdeme se ve 14 hodin v Hrnčířích u Baráčnické rychty, odkud vyrazíme průvodem, který bude provázet Divadlo V Pytli, směr náměstí v Šeberově, kde bude připravené občerstvení a masopustní průvod vyvrcholí. Rekvizitu, která bude při masopustním průvodu použita, vyráběly naše děti v družině a tento čtvrtek ji šly předat na naši radnici. Uvidíme, zda to bude Bakchus, který se na závěr masopustu pohřbíval anebo Morana, která se tradičně vynáší až pátou neděli postní. Ať tak či tak, těším se na setkání s našimi rodiči i dětmi.

 

 

I když je ještě únor, zima už začíná ztrácet na síle a naše děti vyrážejí na učení čím dál více ven. Tak například čtvrťáci tento týden modelovali venku časovou osu, třeťáci měli matematiku na trávě, pohodové učení venku si prožili také druháci, z klacíků vyráběli postavičky a začali chodit na plavecký kurz. Také ostatní třídy vyrážely do terénu a v rámci družiny opět trávíme více času na čerstvém vzduchu.

Ve škole se toho děje každý den mnoho. Mám radost, když jí anebo alespoň virtuálními učebnami procházím a vidím takovou pestrost aktivit. Tak například: V 1.A si děti četly příběhy popisující různé způsoby chování a říkaly si, zda by se v takových situacích zachovaly stejně či jinak. Na závěr uzavřely samy se sebou smlouvu, co si na následující předvelikonoční období slibují. Za pět týdnů si smlouvy samostatně přečtou a řeknou si, co se jim podařilo. Ve vedlejší první třídě 1.B hráli hru pravda – nepravda a trénovali na ní čtení s porozuměním. Ve 2.A procvičovali na příkladech různých přísloví psaní bě, pě, vě, mě, ně. Zkuste například doplnit: Sle__ mu  _řil. Máte? 😊 Děti z 2.B tvořily jeviště s loutkami, aby získávaly prostorovou představu části krychle a sítě krychle. Ve 3.A usedl do křesla pro hosty další rodič, aby dětem vyprávěl o svém povolání.  Přijďte se podívat do 3.B a na stěnách uvidíte různá schémata lidského těla, o kterých si pak děti povídaly a došly mnohdy k zajímavým objevům. Když se žaludek omylem zatoulal do hlavy, napadlo někoho, že někdo možná myslí žaludkem. To mě pobavilo a zároveň na tom může něco být. Ve 4. třídě v českém jazyce se učí psát i/y v podstatných jménech rodu mužského a samozřejmě procvičují už známé jevy. Podobně jako druháci doplňovali i čtvrťáci přísloví. Tohle se hodí k předvelikonočnímu období: Kdo nemá n_c, rád b_ něco měl, kdo má něco, rád b_ všecko. Páťáci se při vlastivědě dozvěděli zajímavosti z první světové války. Tolik shrnutí našich aktivit, více se můžete dočíst na google učebnách, facebooku a hlavně dozvědět z vyprávění našich-vašich dětí.

Děkujeme vám za přihlášení na školu v přírodě. Od třídních učitelů jste obdrželi variabilní symboly (ty prosím při platbách pečlivě vyplňte) pro platby účastnické poplatku, který činí 3.300,- Kč. Platí se na účet školy 2001039379/0800 nejpozději do 24.4. 2024. Na letním sluchátkovém táboře www.sluchatko.com je volno aktuálně (16.2. 2024, 18:30) deset míst.

Milí rodiče, máte rádi školu? Věřím, že tu naši-vaši ano, a tak vás zvu na Večerní školu aneb děti učí rodiče, která se uskuteční 29. února v 16:00 a naše-vaše děti vás provedou prostředími konstruktivistické matematiky profesora Hejného. Dejte si do svých kalendářů a těšíme se, že se v našich třídách s vámi – večerními žáky našich dětí – potkáme.

Milí rodiče, ve středu začalo předvelikonoční období, kterému říkáme tradičně půst. Letos výjimečně začalo na svátek sv. Valentýna, patrona zamilovaných. Našel jsem si, že Popeleční středu budeme mít v kalendářích na sv. Valentýna ještě v roce 2029, ale pak až v letech 2170, 2176 a 2181, takže na nějaký častý souběh dne postu a zároveň oslavy romantické lásky to nevypadá 😊. Slovo půst může vyvolávat u někoho rozpaky; podle mě to ale naši předkové dobře vymysleli a svátky pěkně naroubovali na kalendářní rok. Omezit maso, kávu, sladké nebo třeba seriály v televizi nemusí být v tomto předjarním období vůbec špatné a může mít zdravotní výhody a také akce Suchý únor má jistě pro mnoho lidí významné benefity. Na úterním Masopustu hrou jsme si říkali, že je dobré něco „upustit“, abychom to mohli věnovat někomu jinému: budu hrát méně na mobilu a raději pomohu mamince s vyndáváním nádobí z myčky apod. a to má ještě větší přesah, přesah k druhým. Ať už budeme během následujících dní dělat cokoli, má smysl to dělat s pohledem na druhé, na naše děti, rodiče, kamarády, přátele….

Všem vám přeju krásné dny, hezký víkend a zítra se těším s některými z vás na viděnou….

Za tým ZŠ Jiří Luka