Páteční pozdrav 20_2023/2024

Hezký páteční den, milé maminky, tatínkové a všichni, kdo se zajímáte o život naší-vaší školy.

S radostí vás zdravím ve dvacátém pátečním pozdravu. Věřím, že tyto pravidelné zprávy podporují vzájemné propojení mezi školou a rodinami našich žáků. Jak vidíte na pořadovém čísle pozdravu, týden za týdnem rychle ubíhá, a s ním i mnohé události a okamžiky života školy.

Tento týden byl pro nás všechny plný dalších akcí. Děti z 1.A a ze 2.A vyrazili do Rudolfina na další program z cyklu Fašánek, tentokrát na téma masopustu. Naši žáčci si prošli ve Dvoraně Rudolfina masopustní průvod a potkali i medvěda, který ke každému masopustnímu veselí patří. V 1.B malovaly děti měsíce celého roku. Zkoušel jsem hádat, zda měsíce podle obrázků poznám, a musím říct, že máme šikovné malíře 😊. 2.B vyrazila do Toulcova dvora na program Mafián v ptačí říši. Malí badatelé pomocí her odhalili mnohé zajímavosti ze světa ptáků. Na stejné místo vyrazili i čtvrťáci, kteří zkoumali fotosyntézu, cestu brambor do Evropy a další zajímavosti z rostlinné říše. Třeťákům pomalu končí plavecký kurz (těšit se na něj od druhého pololetí mohou druháci) a ve 3.A z vody vyskočili na brusle (tedy alespoň na papíře). Jejich výtvarné počiny jsou moc pěkné…

Děti ve 3.B se zase vrhly na psaní novinek z kultury i z domova. Jejich rodiče se novinkami jistě potěší v pondělí na třídních schůzkách, podívat se na ně můžete také vy ve vstupní hale a před jejich třídou.

páté třídě pracovali žáci na projektu o vynálezcích, a tak se potkali například s Grahamem Bellem a dozvěděli se od něj o vynálezu telefonu.

Těmito krátkými náhledy se vás snažím přenést do života nejen třídy, do které chodí vaše dítě, ale napříč celou školou, abyste si tak udělali malou ochutnávku života celé naší-vaší školy. Jinak se toho samozřejmě v celé škole událo mnohem více, naši žáci se se zaujetím zapojovali do mnohých aktivit výuky, které pro ně učitelé připravují, a objevovali nová témata a projevovali svou kreativitu na různých polích. Věřím, že s námi sdílíte radost z jejich pokroků a z našeho života. Další informace můžete vidět na facebooku, instagramu a učebnách Google. Nejlepší je samozřejmě ptát se vašich-našich dětí. 😊

Dále se můžete ptát v pondělí 15.1. a v úterý 16.1. (na Rychtě) od 17 hodin na třídních schůzkách. Přijďte se potěšit se svými učiteli. V pondělí od 18 hodin se koná v jídelně V Ladech setkání Spolku rodičů jako zhodnocení uplynulého období a plánování dalších aktivit. I tam jste srdečně zváni.

Vánoční období skončilo minulou neděli po svátku Tří králů a začalo období masopustní, kterému se také říká fašank (to si připomněli prvňáci a druháci tento týden v Rudolfinu, jak zmiňuji výše). Masopust trvá do úterý před popeleční středou, která letos připadá na 14. února. Spolek rodičů naší školy chystá na masopustní úterý 13.2. akci Masopust hrou, kde si děti zahrají deskovky a ukončí fašank tancovačkou v tělocvičně školy. Obecný masopust celé naší městské části se letos posouvá z důvodu jarních prázdnin na sobotu 17. února od 14 hodin a naše děti na něj ve škole připraví figurínu, kterou během průvodu vhodíme do vody. Původně se jednalo o zvyk pochovávání Bakchuse (jiné pojmenování Dionýsose, boha vína a nespoutaného veselí). Rozloučíme se tak s obdobím radovánek a nastane čas zamyšlení – postní období. To je ale ještě daleko. Nyní máme před sebou lednové aktivity zakončené zhodnocením prvního pololetí tohoto školního roku.

Jak vidíte, i v novém roce nás čeká mnoho akcí, při kterých se společně potkáme. Příští týden je v kostele V Ladech koncert Karla Plíhala. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří si stihli koupit vstupenky, tak se těším, že se potkáme. Pokud máte rádi šansony Edith Piaf, tak vám doporučuji koncert Radky Fišarové 21.3. Lístky se začaly tento týden prodávat. Hrnčíře a Šeberov jsou dvě obce vzájemně provázané a naše škola chce být místem potkávání, sjednocení. Na webu si na toto téma můžete přečíst nový blog s názvem Škola jako srdce komunity.

Milí rodiče, přátelé, známí i neznámí, za všechny ze základní školy vám přeju pohodový víkend…

Jiří Luka