Páteční pozdrav 19_2023/2024

Milí rodiče, přátelé ZŠ Šeberov,

nový kalendářní rok začal a začal opět čilý život v naší-vaší škole. Hned druhý den nás opět navštívil v Hrnčířích i Šeberově bibliobus. Pravidelně se tak dětem nabízí možnost aktivně podporovat své čtenářství, půjčovat si knížky a stávat se tak zběhlejšími čtenáři. Pokud některé děti ještě z různých důvodů tuto příležitost nevyužívají, tak je prosím podpořte. Možnost výběru knížek, pravidelný kontakt s knihovníkem, domluvení si u něj přivezení konkrétních knížek na příště, diskuze se spolužáky a jejich vzájemný příklad podporují růst našich malých čtenářů. Ptal jsem se některých starších žáků, proč nechodí do knihovny. Odpovědi typu “mám dost knížek doma”, “co chci číst, si koupím”, “nemají, co chci”, “nečtu”, mě úplně neuspokojily. Nechci nikoho do ničeho nutit, a tak raději prosím o vaši podporu dětí v jejich objevování světa knih. Děkuju. Pokud se někomu stalo, že kartičku do knihovny ztratil, je možné vystavit za 20,- Kč duplikát. Další bibliobus dorazí 18. ledna a v Hrnčířích od 12 hodin je k dispozici také veřejnosti. Vyrazit pro knížky můžete tedy také vy, milí rodiče, či vaši přátelé, sousedé a známí.

Při vyučování jsme se tento týden ve všech třídách pustili do intenzivní práce. Čas letí velmi rychle a není tedy na co čekat :-). Rozběhly se také mnohé pestré vzdělávací aktivity. Páťáci vyrazili do Toulcova dvora na program o odpadech. Dnes si třeťáci připomněli tříkrálovou tradici. Vyšli do okolí školy, dorazili do MŠ a k některým svým blízkým, kteří bydlí v blízkosti školy, a jejich dveře označili známým symbolem K+M+B. Čtvrťáci měli tento týden na návštěvě pana Ondřeje Malinu, filmového kaskadéra a trenéra aikido, který jim přiblížil mnoho zajímavostí, co dělá kaskadér, jak se nacvičují ve filmu bojové scény, jak se bezpečně chovat. Mnohé si děti mohly vyzkoušet pod jeho dozorem. Druháci si vyzkoušeli kruhový trénink, ale nikoliv v tělocvičně, ale v českém jazyce. Tříkrálovou tradici si připomněli také na Rychtě a vytvářeli papírovou koláž z kousků vánočních balících papírů. Naši nejmladší už se také s chutí pustili do školní práce.

Milí rodiče, připomínám, že 15.1. V Ladech a 16.1. v Hrnčířích máte možnost se v 17 hodin potkat při třídních schůzkách. Po pondělní schůzce se v 18 hodin v jídelně školy potkají rodiče ze Spolku, tak vás jejich jménem zvu na setkání nad reflexí proběhlých aktivit a plánováním dalších. Pokud se chcete připojit, jste vítáni.

V prosinci proběhly volby do školské rady. Za pedagogy se stávají členy paní učitelka Martina Němcová a paní vychovatelka Jana Jirásková, za rodiče pan Marek Nikl a paní Tereza Pospíšilová. Gratuluju a děkuju všem, kdo na volbě spolupracovali. Podrobnosti k hlasování vám pošleme po jmenování členové za zřizovatele. Poté také svolám první schůzku nové rady.

„Co by vám zlepšilo náladu?“ zeptal jsem se dnes páťáků. „Kdyby naši hokejisté do 20 let získali bronz,“ odpověděli kluci. Tak věřím, že budou mít (i vy všichni) krásný víkend. Junioři v neuvěřitelném závěru obrátili souboj o třetí místo a splnili našim klukům, a určitě i sobě, svůj sen. Zajímavé na tom je, že náš brankář Michael Hrabal je můj bývalý žák, se kterým jsem hrával florbal 😊. Také proto jsem jim fandil ještě více. Věřím, že naše děti budou jednou ve svých oborech úspěšní a my na ně společně s vámi, milí rodiče, budeme pyšní a budeme jim fandit.

Přeju vám všem klidný víkend, předpověď počasí slibuje mrazy, a to by mohla být dobrá příležitost ke společné chvilce čtení v teple domova.

Za tým ZŠ vás zdraví

Jiří Luka