Páteční pozdrav 15_23/24 – 2. adventní

Vítám vás u dalšího pátečního pozdravu, druhého adventního.

V období od minulého pozdravu jsme měli možnost třikrát se potkat při místních akcích. Děkuji za příjemná setkání s vámi, milí rodiče a děti, při rozsvícení stromů v Hrnčířích a Šeberově a včera večer při mikulášské nadílce spojené s divadelním představením o Mikuláši. Potěšilo mě, že v sobotu byly některé děti také na koncertě duchovní hudby a v neděli jsem měl radost z adventního happeningu, při kterém jsme si společně zazpívali a dali si předsevzetí, že chceme letošní advent zabalit do radosti, pokoje a lásky. Včera jsem si všiml, jak se naši žáci aktivně zapojovali do programu divadelního souboru.

Tento týden u nás probíhal už zcela v adventním duchu, což se promítalo i do výuky. Děti pracovaly s texty o Mikuláši, štědrosti, povídaly si o adventu a hodnotách, které s ním souvisejí. V pondělí přišel do tříd Mikuláš se svým doprovodem. Domluvil jsem se předem s páťáky a rozdělili jsme si role. Chtěli jsme děti především potěšit a připomenout mikulášskou tradici. V naší-vaší škole nechceme děti samoúčelně strašit, a v tom duchu si páťáci jednotlivé masky připravovali. Rád bych jim poděkoval, jak se toho ujali a celkově akci zvládli. Vtipný byl přesun autobusem do Hrnčíř, kdy jsme rozhodně nebyli k přehlédnutí a věřím, že jsme mnohé spolucestující pobavili.

 

 

Ve třetí třídě se pekly perníčky a další třídy se na to chystají. Pondělní odpoledne se v 3.B potkali rodiče s dětmi a paní učitelkami a vyráběli různé výrobky a ochutnávali cukroví.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na představení Jak jsem se ztratil v Divadle v Dlouhé byli tentokrát žáci z 2.B. Podívali se i na Staroměstské náměstí a stihli apoštoly na orloji. O tomto představení jsem vám již psal a opravdu jej vřele doporučuji. Pavel Tesař ve svých padesáti šesti je jako dětský hlavní hrdina, kterého hraje už přes dvacet let, naprosto uvěřitelný. Vzpomíná na to, jak se roku užaninevíme kolikátého (…někdy v letech šedesátých) ztratil, a zrovna na Štědrý den. Vešel do Bílé labutě, na Václaváku s čertem vlezl do pekla (hospodského sklepa rockového undergroundu), potkal pána s kaprem, lampáře, tajemnou holčičku z Andersenovy pohádky, až mu nakonec pošťák ukázal podivuhodné loutkové divadlo jeho příběhu a odevzdal „hodným“ esenbákům. Celé představení provázejí skvěle interpretované písničky z šedesátých let (Chrám svatého Víta, Chytila jsem na pasece motýlka, Roň slzy).

 

 

 

 

 

 

 

Žáci z 2.A a 1.A dnes byli na koncertě v Rudolfinu. Program se jmenoval Fašánek aneb Rozpustilé lidové zvyky pro celý rok ⬩ Povídala vrána vráně, že si spolu koupí sáně! Sukova síň a přilehlé prostory se proměnily v les, děti v programu zahřály a nakrmily zkřehlé ptáčky a připomněly si svátek sv. Lucie. Dny v prosinci jsou krátké, a tak si na cestu k adventnímu věnci posvítily lucerničkami a zazpívaly si k tomu koledu. Jak vidíte na fotografii, atmosféra byla krásná. Podobných programů se zúčastňujeme také proto, že nabízejí jedinečnou příležitost ke kulturnímu obohacení. Děti mají přímou možnost setkat se s uměním v podobě aktivního zapojení, což povzbuzuje jejich zájem o kulturu. Zvláště v období předvánočním navozují pohodovou atmosféru a přibližují dětem tradice spojené s tímto obdobím.

 

 

 

 

Předpověď říká, že v pondělí by mělo být již 15 °C (tedy alespoň to tvrdil pan školník :-)). Než tedy nastane obleva, užíváme si při tělocviku sněhových radovánek. Nejen čtvrťáci tedy vyrazili na blízký kopec u sportcentra a vychutnávali si  pohybové aktivity na sněhu.

Tolik zprávy z tohoto týdne…

 

 

 

Milí rodiče, prosím o podporu v hledání paní (nebo pána) na výdej do jídelny v Hrnčířích. Nástup již od února 2024.

Přeji vám všem krásný druhý adventní víkend a těšíme se na děti opět v pondělí. 😊

Za tým ZŠ Šeberov

Jiří Luka