Učíme se vybírat knihy

Jak pomoci těm, kteří s obtížemi hledají tu správnou knihu na čtení? Vybrat knihu je dovednost, kterou je potřeba děti učit. Je na nás pomáhat jim hledat a nabízet  tituly, pokud chceme z dětí čtenáře vychovat. Ve škole existuje školní knihovna, jezdí k nám Bibliobus, ve třídě je třídní knihovnička. To ale jaksi nestačí. O knihách je třeba mluvit, modelovat dětem situace, ve kterých dospělý nebo zkušenější čtenář knihu vybírá. Zkusili jsme to i u nás ve třídě. Výběr knih z knihovny byl na učitelce, na dětech potom vybrat si  knihu a  popsat o čem při výběru přemýšlely a zda se  podařillo se do knihy začíst. Příjemné bylo zjištění, že většině dětí se výběr podařil. Zdrojem knižních titulů jsou také studentky PedF UK, které u nás ve  třídě jednou za čtrnáct dní mají praxi a vedou své literární lekce. Při konzultacích ŽUR jsme s některými rodiči přišli na možnost sestavit jakýsi seznam titulů knih, které by u příležitosti Vánoc mohly obohatit školní knihovnu.

Lenka Beranová