Páteční pozdrav 22_2023/2024

Milí rodiče,

zdravím vás a posílám další pozdrav ze školy, kde se stále něco děje. Tento týden se naše škola vydala na několik zajímavých akcí. Prvňáčci a 3.A v pátek navštívili Divadlo v Dlouhé, kde zhlédli představení O líné babičce. 2.A byla v úterý na divadelní hře o Maxipsovi Fíkovi a 2.B se zaměřovala na zkoumání živočichů zimního lesa. Ve 3.A proběhlo další setkání Křeslo pro hosta, tentokrát s tatínkem, od kterého se děti dozvěděly o výrobě nápoje z chmele. Ve 3.B si můžete přečíst nové zprávy z domova a na židlích najít graffiti jmenovky, které si děti vyrobily každý po svém. Jsou moc pěkné. 4. třída navštívila Zemědělské muzeum a páťáci si povídali o první světové válce. Čtvrťáci se také rozloučili se svým spolužákem, který se stěhuje, tak mu přejeme vše dobré v nové škole. Probíhají také (a ještě v příštím týdnu budou probíhat) reflexe školní práce a v souvislosti s tím také učitelé připravují hodnocení a zpětnou vazbu pro své žáky. Více se k hodnocením dostanu v pozdravu příští týden.

Milí rodiče, minulý týden jsme spustili přihlašování na školu v přírodě, a tak prosím, abyste ještě své děti přihlásili, pokud jste tak ještě neudělali. Děkuju. Přihlašování na linku, který jste dostali do e-mailové verze pátečního pozdravu.

Na virtuálních učebnách tříd jste se mohli dočíst, že se objevily v některých třídách vši. Poslední léta je to poměrně častý obrázek ve školách i školkách. Co s tím? Je mi jasné, jak taková situace může být nepříjemná pro vás doma. U nás v takových situacích probíhá téměř generální úklid,  výměna povlaků, karanténa plyšáků a všichni doma (kromě mě :-)) si myjí pravidelně vlasy různými přípravky. Stejně tak si, opět na vlastním případě, uvědomuji, jak je těžké pro rodiče rozhodování, zda dítě v tomto případě, anebo v případech různých projevů nachlazení, posílat do školy, nebo ještě nechat doma. Vnímám, že v těchto případech je důležitá míra spoluzodpovědnosti v rámci komunity, ve které se pohybujeme. A tak nás všechny prosím, abychom to měli na zřeteli při rozhodování, zda už dítě poslat do školy nebo ještě nechat doma. Tento týden nás ale ve třídách bylo poměrně málo, tak je mi jasné, že to určitě řešíte. Děkuju za to a přeju si, abychom už byli všichni zdraví a mohli se tu ve škole v plné síle potkávat všichni.

V pondělí 29.1. nás čeká ekologický program Tonda obal na cestách, takže se ráno ve škole V Ladech potkáme všichni vč. druháků z Rychty. V pondělí v podvečer v 17 hodin bude ve škole schůzka Spolku rodičů a zástupců školy nad plánováním masopustní akce u nás ve škole, která proběhne v úterý po jarních prázdninách od 16 hodin. Pokud máte chuť se zapojit do příprav, tak jste v pondělí zváni. Příští čtvrtek přijede opět bibliobus.

Připomínám ještě, že příští pátek mají děti jednodenní pololetní prázdniny a následující týden 5.2. – 9.2. jarní prázdniny. Věřím, že si je užijí a v pondělí 12.2. se opět potkáme ve škole.

Pozdrav tohoto týdne posílám tentokrát v sobotu, včera jsem se k němu dostával pouze chvilkami a odpoledne jsme si udělali pánskou jízdu a vyrazili s kolegy na hokejové utkání do Kladna, samozřejmě hlavně na Jaromíra Jágra. Proč vám to píšu: slyšel jsem kolem sebe při utkání velmi různou škálu hodnotících výroků na jeho osobu, viděl jsem jeho aktivní hru a cítil jsem respekt spoluhráčů a trenérů. Bez ohledu na jakékoliv soudy okolí pan Jágr stále hraje v nejvyšší české lize a těm mladým klukům stále stačí. Podstatné pro něj je to, jak situaci a sám sebe reflektuje právě on sám. Za mě (i když to pro hokejovou legendu není vůbec podstatné): ocenění a klobouk dolů a (také vzhledem k blízkosti našeho data narození) inspirace. Večer jsem pak nad tím vším přemýšlel právě s ohledem na hodnocení ve školách. Naše zpětná vazba jako pedagogů je pro žáky podporou pro jejich další práci a pokrok, nemá je nálepkovat, srážet či odsuzovat, ale vést k reflexi jejich práce, posouvat dál a směřovat k tomu, aby byli schopni reálně reflektovat svoji práci, své dovednosti, silné i slabé stránky a být tak zdravě sebevědomými lidmi. Také proto se v příštím týdnu budeme ve třídách zaměřovat také na sebehodnocení žáků. Jak už jsem řekl v úvodu, k hodnocení se dostanu ještě více příště a toto krátké zamyšlení vám v tuto chvíli nabízím k přemítání.

Děkuji, pokud jste dočetli až sem, přeji vám krásný víkend a zdravím vás za všechny ze základky.

Jiří Luka