Čtěte denně aneb i na prázdniny s knihou

Vím, opakuji se, a předem se omlouvám, nepřestanu s tím, protože to považuji za důležité: Čtěte denně! Prázdniny se blíží a já nemohu jinak než vás všechny povzbudit k tomu, abyste během volných chvil sáhli po knize. Možná si říkáte, že prázdniny jsou od slova prázdno a jsou tedy časem odpočinku, ale věřte mi, že čtení může být jedním z nejlepších způsobů, jak tento „prázdný“ čas naplnit a naplno si ho užít.
Pokud svoji mysl, srdce a domov naplňujeme knihami, obklopujeme se moudrostí. Mít kolem sebe knížky (ano, mám nejradši ty papírové), je jednou z nejlepších věcí v životě. Alespoň pro mě. A věřím, že i pro vás.
Čtení je klíčem k úspěchu a osobnostnímu rozvoji nejen pro dospělé, ale i pro děti, a tak níže uvedu pár důvodů, proč číst každý den nejen o prázdninách. Třeba to pomůže k přibalení knížky do kufru.

Cvičíme svoji vlastní mysl
V době, kdy nás technologie a manipulativní algoritmy krmí všemožnými informacemi, je čtení podstatným krokem k tomu, abychom rozvíjeli samostatné a kritické myšlení a nebyli pouze pasivními konzumenty čehosi. Čtením různých autorů, jejich názorů, nahlížením do různých příběhů si utváříme vlastní závěry o důležitých tématech v našich životech, objevujeme a osvojujeme si hodnoty. Myslíme sami za sebe.

Jdeme do hloubky
Místo digitálního paběrkování informací skrze jednověté zprávy a desetisekundová videa se ponořme raději do knihy. Čtení knížek posiluje naše „mentální svaly“ a umožňuje nám nahlížet na vše hlouběji. Tak získáváme schopnost řešit v životě složitější situace či problémy.

Jsme pozorní
V této obzvlášť hektické době, kdy většina lidí ztrácí schopnost soustředit se, je to právě pravidelné čtení, které prodlužuje naši schopnost udržet pozornost. V životopisech inspirativních osobností (např.: Steve Jobs, Nelson Mandela, Matka Tereza) se můžeme dočíst, že jejich geniální nápady vznikaly ve stavu flow, do kterého se dostali soustředěnou pozorností na svoji činnost.

Rozšiřujeme své znalosti a dovednosti
Čtení rozšiřuje také naše znalosti, a to nám pomáhá být úspěšnějšími v mnoha oblastech našeho života. Čtení různých příběhů nás obohacuje o zkušenosti autorů a tím nám pomáhá nahlížet různé životní situace v širších souvislostech. Díky tomu se můžeme vyhnout mnohým chybám, což nám může přinést například méně ztraceného času, méně možných osobních těžkostí či bolestí.

Inspirujeme se a inspirujeme
Pokud jsme prázdní, nemůžeme inspirovat naše děti, blízké, přátele, kolegy v práci. Skvělým způsobem, jak prázdný nebýt, jak být optimistický, nadšený a plný nakažlivé pozitivní energie je číst biografie těch, co zdolali nejvyšší vrcholy, prozkoumali pusté pouště, překonali různé překážky a překročili běžné limity. Čtením různých životních příběhů se můžeme spojit se známými i neznámými muži a ženami historie, kteří přinesli to nejlepší ze sebe, a jejich příkladem se inspirovat a dále inspirovat.

Jsme empatičtí
Čtení různých příběhů nám pomáhá lépe pochopit pocity ostatních lidí. To posiluje naši schopnost vcítit se do druhých, rozumět také svým emocím a budovat tak silnější mezilidské vztahy.

Udržujeme svůj mozek aktivní
Moje babička do pozdních let cvičila svůj mozek učením se nových slovíček, cestováním a také čtením. Čtení nám pomáhá udržovat paměť, koncentraci a řečové schopnosti. Díky těmto kognitivním funkcím jsme schopni zdravě fungovat v každodenním světě. Čtení je tedy důležité v každém věku, může být totiž i prevencí proti různým onemocněním.

Jsme kreativní
Čtení stimuluje naši fantazii a podporuje tak kreativní myšlení, inspiruje nás k novým nápadům a pomáhá vidět svět z nových úhlů. Nebojme se pustit také do poezie, ta je v této oblasti mocným nástrojem.

Mohl bych vyjmenovat mnoho dalších důvodů, proč je dobré abychom otáčeli stránky knížek namísto sledování zábavných videí (která nás často nechají intelektuálně prázdnější a duchovně chudší než předtím). Řeknu to znovu, protože mi na tom opravdu záleží: Čtěte denně! I o prázdninách.

Takže letos v létě, ať už budete na pláži, na horách nebo třeba jen doma na zahradě, nezapomeňte vzít knihu do ruky. Děláte tím pro sebe a také své blízké velkou službu. Šťastné čtení!