3. třída

Třídní učitelka Mgr. Kristina Hořáková, konzultační hodiny: pondělí 14–15 h (po domluvě)

Aktuální týdenní plán   Fotogalerie třídy

Malá školní slavnost

Srdečně zveme žáky, rodiče a přátele školy na vystoupení žáků a dramatického kroužku.

Akce se koná ve čtvrtek 13. června v kostele v ulici V Ladech 10 od 17 hodin.

Po ukončení vystoupení bude slavnost pokračovat na zahradě školy.

Zde Spolek rodičů připravuje program s občerstvením, muzikou a aktivitami pro žáky.

Po dobu pořádání obou akcí za bezpečnost dětí zodpovídají rodiče/doprovod dětí!

Těšíme se na setkání s vámi.

Iva Štainerová

Spolek rodičů

Upozorňujeme na výskyt spálového onemocnění u žáka školy.

Aktuality z činnosti 3. třídy

Matematika v přírodě, šaty pro válec

Dopoledne jsme řezali válce a tvořili z nich panáčky. Odpoledne nás čekaly aktivity v propojených skupinách všech tří tříd. Největším zážitkem byla střelba z luku a praku.

Co všechno jsme dneska stihli?

Dnešní den jsme věnovali lesu. Poznávali jsme stromy, měřili jsme jejich obvod a tvořili plán daného území. Při hře na zvířecí detektivy jsme vyhledávali jednotlivá zvířata a jejich pobytová znamení. I přes zimu a sněžení si děti na závěr vyžádaly stavbu domečků.

Dokonce jsme stihli i trojitou oslavu narozenin. 🙂

Třeťáci zdraví z Krkonoš

Milí rodiče,

zdravíme vás z Herlíkovic. Dneska bylo opravdu moc hezky, a tak jsme po obědě vyrazili na výlet. Zkoumali jsme kameny, brouky, rostliny a trochu jsme prověřili naši fyzickou zdatnost.

Příjezd na Školu v přírodě

Druhá, třetí i čtvrtá třída dorazila k cíli ve Strážném a přesouvá se z parkoviště k ubytování. Zatím tu svítí sluníčko a mírně pofukuje.

kroužkování

V pátek naši školu navštívila ornitoložka a ukázala nám celý průběh kroužkování ptáčat. Seznámila nás, jak poznáme, zda již může ptáček létat. Již víme, že velké žluté koutky zobáčků pomáhají v temné budce rodičům nalézat zobáček ke krmení, víme, že mláďata krmí rodiče i mimo hnízdo a ono se schovává v keřích a mnoho dalšího. Někteří z nás si ptáčata i pohladili.

Děkujeme za krásný zážitek.

smart

Vyrážíme do pravěku

Porozumět starým, prastarým dějinám je těžké. Pomocí na výpravě do pravěku nám byla výprava do Říčan – do muzea. Tam jsme si mohli prohlédnout pravěké nálezy z našich končin, vyzkoušet si vyrobit drátěný šperk a hliněnou nádobu jako v době kamenné. K tomu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Po návratu jsme doplnili tyto poznatky četbou z Osady Havranů od Eduarda Štorcha. Bylo krásné pozorovat děti, jak se na četbu soustředí, poslouchat jejich objevy z četby. Už nás pak ani nepřekvapilo, jak výstižné byly jejich “jeskynní malby”, i když jen uhlem na papíře.

Grafy a zlomky ve 3.třídě?

Celý leden bylo na nás, třeťácích, zaznamenávat teploty v meteostanici. Co s těmito nashromážděnými daty? Ideální příležitost pochopit, co je graf a co nám prozradí. První náročný úkol bylo nalézt body na spojnicích, další správně je pospojovat – pozor, ne nejbližší bod, ale následující! Výsledek stál za to – děti byly evidentně hrdé na to, co dokázaly, zvlášť, když jejich práci ocenili i páťáci, kteří o pár dnů později řešili také problematiku grafů, i když už na složitější úrovni.

V další hodině matematiky dostaly děti překvapivé zadání – nakreslete si pizzu! Co s pizzou v matematice? Přece nakrájet! Na poloviny, polovina poloviny je čtvrtina pizzy…. Díky těmto praktickým zkušenostem mohlo nedávno od dětí zaznít při řešení jedné náročné úlohy – “ty třetiny si musíme rozdělit na šestiny, abychom mohli poznat, jakou část třetin dá polovina!”

Kam s ním?

Po idylických Vánocích jsme se s třeťáky začali zabývat prozaickým tématem,  kam s tím, co zbylo po všech dárcích a krásných papírech. Kam s tím vším odpadem? Využili jsme vzdělávací program v ekocentru Toulcův dvůr Kam s ním, kde jsme si zkoušeli odpad třídit i poznávali, k čemu je možné ho znovu zužitkovat. Děti se v rámci aktivity mohly přímo stát určitým vylosovaným odpadkem a putovat po jeho cestách – na skládku, nebo k zužitkování. Všechny děti si prakticky vyzkoušeli výrobu recyklovaného papíru. Také mohli objevit v hádance, který odpad je nejlepší – ŽÁDNÝ!

Vánoce ve třetí třídě

Celý rok nás provází školní strom a tak jsme zkusili navrhnout, že by mohl být i naším stromem vánočním. Děti nápad přijaly bez zaváhání. Část ozdobiček si samy vytvořily, část dostaly od lektorek plavání jako vánoční dáreček. Samotný sváteční den jsme vyzdobili třídu, nachystali cukroví. Aby nebyla pozornost zaměřena jen na hmotné dárky, děti si navzájem udělovaly ocenění, medaile, podle toho, co na kom vidí dobrého. Na každého se dostalo, každý byl oceněn. Posléze i samotnými dárky pod stromečkem byli obdarování všichni, nikdo nebyl bez dárku (děkujeme tímto i rodičům za spolupráci). Společný zpěv koled a následující hry s novými hračkami a prohlížení nových knížek příjemně sváteční den zakončily.

Pokračujeme v poznávání stromů

Třeťáci skvěle vstoupili do badatelského projektu, který obnáší průběžné zjišťování údajů a zkoumání objektu z různých stran. U svých stromů V Ladech změřili pomocí klinometru výšku, pomocí krejčovského metru obvod kmene (už tedy víme, co je obvod!). Pokračují ve fenologických záznamech změny barev listů. Na výukovém programu v Kunratickém lese se seznámili se stromy, rostoucími v okolí a jejich obyvateli. Ve škole zase blíže poznávali semena a plody stromů. V Toulcově dvoře si na Dni stromů vyzkoušeli dřevo jako materiál – řezali, zatloukali, vydlabávali, někteří zkusili i soustružit! Všichni pracovali s nadšením a velkým soustředěním.