2. třída

Třídní učitelka Mgr.  Michaela Rotsčidlová, konzultační hodiny obou: pondělí 14–15 h (po domluvě)Aktuální týdenní plán   Fotogalerie třídy

Žáci učí rodiče

V pondělí 26. 11. se v naší škole konala akce, která měla rodičům pomoci orientovat se v metodách matematiky profesora Hejného, podle které v naší škole učíme. Hlavními aktéry akce byli naši žáci, kteří se ujali role lektorů a provedli rodiče jednotlivými matematickými prostředími. Zúčastnilo se 27 rodičů a 15 žáků ze 3., 4. a 5. třídy. Předpokládáme, že teď již rodiče tolik nebude strašit Děda Lesoň a nebudou se obávat jízdy Autobusem, bravurně se vypletou z Pavučin, Hadi se stanou jejich kamarády, násobit v obdélnících bude zábava a Krokování uplatní nejen v tanci.

Tuto akci opakujeme ve čtyřletém cyklu, abychom umožnili rodičům vhled do efektivních způsobů výuky matematiky, pomocí kterých získáváme zájem žáků pro celoživotní vzdělávání. Ohlasy rodičů jsou velice pozitivní. Přínos pro žáky v oblasti osvojených způsobů učení (sdílení vědomostí, práce s chybou, předání zkušeností, dovednost zdůvodnit a vysvětlit svůj postup), se projevuje také v dalších předmětech, nejen v matematice.

Naše škola vytváří podmínky pro individualizaci v přístupu k osvojování metod, které se stávají trvalými základy pro další studium.

Aktuality z činnosti 2. třídy

Oslavy 100. narozenin našeho státu – 2. třída

S druháky jsme si povídali o naší republice. Dozvěděli se, které výrobky se vyráběly za 1. republiky a přežily i do dnešní doby – pracovali ve dvojicích, informace zjišťovali společně s rodiči. Společně jsme venku za pomocí různých přírodnin vytvořili několik českých vlajek, někteří kreslili i křídou na chodník. Další den jsme se vrhli do tvoření Lapbooků (knížek do “klína” – interaktivní pomůcka na zadané téma) na téma Česká republika a srovnání české a československé mapy, zaznamenali jsme zde i jména prvních prezidentů, státní znak či list národního stromu lípy.

Pečení štrúdlu – 2. třída

Druháci si přinesli do školy jablka a struhadla a paní učitelka obstarala listové těsto. A mohlo se strouhat, ždímat, rovnat, cukrovat, skořicovat, balit a značkovat (abychom si samozřejmě poznali ten svůj štrúdl). Po upečení vychladnout a mohlo se ochutnávat. Všem moc chutnalo a dali jsme ochutnat i paní učitelkám a panu řediteli.

Hasičská stanice – 2. třída

Ve čtvrtek 18. října jsme vyrazili s dětmi na exkurzi do hasičské stanice v Modřanech.

Dopoledne v lese – 2. třída

Ve čtvrtek 4. 10. jsme vyrazili s dětmi do lesa. Na programu bylo poznávání stromů a různé listové a stromové aktivitky. Po příchodu do lesa jsme se na pasece nasvačili. A poté vyrazili najít takový strom, který dokážeme obejmout. Strom jsme si pojmenovali a padala různá jména jako – Emilek, Obejmač, Čumáček, Tulíšek a další zajímavá jména. Strom jsme si nakreslili a napsali o něm jaký je, co dělá. Když jsme se přesunuli dál do lesa, na pracovních listech jsme poznávali podle listů názvy stromů. Nakonec jsme si z dvojic listů vyrobili listové pexeso, které jsme si i přímo v lese také zahráli. Počasí se nám vydařilo a my jsme si užili fajn výuku.

Dopravní výchova – 2. třída

Ve čtvrtek 27. 9. jsme posbírali doma kola a koloběžky a vyrazili na nedaleké dopravní hřiště, kde nás čekal pan policista. Dozvěděli jsme se jaké jsou povinné prvky na našem kole a jak se správně obléci při jízdě na jízdním kole. Nezbytná je samozřejmě přilba a vhodné a pohodlné oblečení a především funkční kolo a brzdy.

Zakládání záhonku – 2. třída

V pátek jsme se vybavili kyblíčky, dostali jsme lopatky a jako mravenci jsme se vrhli na hromadu hlíny za školou. Práce nás moc bavila a náš záhonek byl rychle naplněný až po okraj zeminou. Ještě zalít konví a záhon je připravený pro naše zahradnické experimenty.

Další fotografie v Galerii.

Tažní a stálí ptáci – druháci

Ve čtvrtek jsme se vydali ven a s sebou jsme si vzali i učení a svačiny. Zaměřili jsme se na ptáky a třídili je do skupin podle toho zda u nás v České republice přezimují či nikoliv. Nejprve jsme pracovali ve skupinách a přiřazovali názvy k obrázkům, poté jsme ptáky roztřídili a jednoho vybraného nakreslili a popsali. Nakonec si každý sám vyplnil list, který si založí do svého portfolia o přírodě a bádání. V pátek jsme navázali ve výtvarce a pracovkách a malovali jsme vlaštovky na drátě a vyráběli “maňáskové” čápy z papíru.

Učení venku aneb příroda je ta největší učebna

Každý čtvrtek za příznivého počasí budeme s druháky podnikat výpravy za poznáním do blízkého okolí školy. Budeme se venku učit o přírodě v prvouce, číst knížky a zajímavé texty v českém jazyce i počítat se dá venku a samozřejmě nebude chybět nezbytný pohyb a zábavné hry.

Návštěva Lesního království – 2. třída

Ve čtvrtek jsme s dětmi navštívili program Lesní království v blízkosti Toulcova dvora. Bylo to naše první bádání, poznávali jsme druhy stromů pomocí jejich listů, hledali jsme lesní obyvatele po cestě, sbírali jsme materiál do pytlíků podle druhu: hladký, tvrdý, vlhký, měkký, a další. Nakonec jsme se stali badateli, dostali jsme lupy a hledali a pozorovali ty nejmenší obyvatele lesa – hmyz.

Rok s Bádálkem a Bádalkou u druháků

Milí druháčci,

v pondělí se přivítáme po prázdninách ve škole.  Určitě máte plno zajímavých prožitků z léta a my se už těšíme, až si o nich budeme společně s vámi vyprávět. Letos nás čeká plno práce, a tak věřím, že se do ní čile pustíme a společně všechno zvládneme a užijeme si u toho i mnoho zábavy. Nebudeme na to však sami: V létě jsem na svých cestách potkala dva malé kamarády, kluka Bádálka a holčičku Bádalku. Říkali mi, že by se rádi podívali k nám do školy a putovali za poznáním celý rok s vámi dětmi. Co vy na to?

tř. uč. Michaela Rotsčidlová