5. třída

Třídní učitelka: Mgr. Petra Votočková, konzultační hodiny: úterý 12:40–13:25 (po domluvě)

Aktuální týdenní plán   Fotogalerie třídy

Čtenářská dílna pro rodiče

Vážení rodiče,

rádi bychom Vám dali ochutnat, co probíhá ve čtenářských dílnách. Děti samy Vám vysvětlí pravidla čtenářské dílny, zakusíte, co zažívají děti při společném soustředěném čtení, zjistíte, jaké výukové cíle při těchto dílnách sledujeme a sami si vyzkoušíte, jakými metodami se k nim dostáváme.

Kdy? v pondělí 14. října od 17.00 hod.

Kde? ve škole

Co s sebou? nejlépe svou rozečtenou knihu, ale budou i na místě k dispozici

Prosíme o potvrzení, že máte zájem se zúčastnit, do pátku 4.10. prostřednictvím e-mailu třídní učitelce, či vyplněním návratky v týdenních plánech.

Děkujeme a těšíme se na vás.

Školní čtenářský tým.

Aktuality z činnosti 5. třídy

Výroba dřevěných hraček – 5. třída

V pracovních činnostech jsme lepili z drobných dřevěných elementů malé hračky. A co s nimi dále? Někteří je věnovali svým prvňáčkům :).

Nejsme na to sami, máme svoje patrony

Je už dlouhou tradicí naší školy, že páťáci, nejstarší  v naší škole, uvádějí do školních lavic nové prvňáčky, stávají se jejich patrony, průvodci při objevování školy. Nejde jen o formální záležitosti, jako je přivedení do školy, ke školnímu zvonu, do třídy. Vztahy mezi páťáky a prvňáky se zejména v tomto roce odehrávají i na neformální úrovni, o přestávkách. Časté návštěvy fungují oboustranně a páťáky i prvňáky očividně těší. Pro páťáky je dobře, že jsou pro někoho důležití, prvňákům dodává jistotu, že mají ve škole takto zkušené spojence. Před námi jsou i společné výukové aktivity, výlety. S prvňáčky se na ně opravdu těšíme.

Vzhůru do nekonečna a ještě dál.

Vzhůru do nekonečna a ještě dál

to je motto naší třídy v tomto školním roce. Pokračujeme v objevování a rozšiřujeme své obzory ve všech oblastech. Stáváme se  patrony  našich prvňáčků. Chceme předávat své zkušenosti a dovednosti a spolu sdílet radostnou cestu školou.

Letos se naše pozornost soustředí na čtenářství, naše badatelství a objevování nekonečna zůstává.

Těšíme se na společný let.

Radmila Neubertová ( po dobu nepřítomnosti Petry Votočkové)

Páťáci den čtvrtý

V nohách máme 10 km. Objevili jsme Besednické skály, užili si vyhlídky do kraje, tajemství jeskyň a tajůplných průchodů. S mapou nám to jde skvěle. Lýkožrout už není neznámá indicie. Poznáváme jeho stopy na každém kroku. Bohužel…

Páťáci den třetí

Co bychom se báli lézt na Suché skály😊

Pohlednice z dnešního dne páťáků

Dolánky, Dlaskův statek, Muzeum přrody, lukostřelba.  A k čemu jsou ty indicie?

Odpoledne cestou na Frýdštejn

Máme za sebou 13 km krásnou krajinou z Malé Skály přes Frýdštejn, Chocholku, Voděrady a Drábovnu. Cestou hry, soutěž o nejdelší pampelišku a hledání podle indicie. Krásný den!

Páťáci na Malé Skále

První kilometry za námi. Vyhlídka a Pantheon.

Škola v přírodě – 5. třída – příjezd na místo

Vážení rodiče,

žáci 5. třídy vás zdraví z Malé Skály, kam v pořádku dojeli. Na místě je hezké počasí a všichni se těší na procházku po okolí.

Druhé patronské čtení

Tentokrát jsme patronské čtení zaměřili na to, aby se díky poslechu četby prvňáčci něco nového dozvěděli, zapamatovali si zajímavou informaci a předali ji ostatním ve třídě. Pokud si totiž něco zapamatuji a dokážu se s tím podělit i s ostatními, „umím to“. Nejdříve si páťaci rozebrali texty o různých zvířatech, ve kterých byla část naučná a příběh. Text si měli pozorně přečíst, vybrat 3 důležité informace, které by pro prvňáčka mohly být zajímavé, a připravit si “festivalové” čtení příběhu. Pokud si někdo připravil otázky na porozumění textu, bylo to jen ku prospěchu. Aktivita probíhala v patronských skupinách ve dvou třídách. Přes počáteční rozpačitost na obou stranách se práce pěkně dařila a v závěrečném kolečku, kdy každý prvňáček měl sdělit, co se zajímavého dozvěděl, uspěl úplně každý. Nechybělo ani vzájemné ocenění. Pro některé páťáky bylo překvapivé, že někteří prvňáčci jsou již zdatní čtenáři a dokáží si poradit i s pojmy jako např. obojživelníci.

Lenka Beranová