5. třída

Třídní učitelka: Mgr. Petra Votočková, konzultační hodiny: pondělí –  14.00 – 15.00

Aktuální týdenní plán   Fotogalerie třídy

Jak bude probíhat výuka od 25. května

Počet žáků na distančním vzdělávání ve škole – 38

Počet žáků, na distančním vzdělávání doma – 82

Od 25. května je zachován fungující, zavedený systém distančního vzdělávání pro všechny žáky. Třídní učitelé budou nadále připravovat a vyhodnocovat distanční vzdělávání ve stejné podobě jako doposud. Vzdělávání ve školní skupině zajistí ostatní pedagogové podle denních plánů, tak jak byli žáci zvyklí pracovat doma. To znamená, že se žáci v rámci dopolední školní skupiny budou vzdělávat ve stejném rozsahu jako žáci na dálku a neplynou pro ně žádné další povinnosti na odpoledne doma.

Na měsíc červen plánujeme realizaci konzultací Žák-Učitel-Rodič jako vytvoření prostoru pro setkání a vyhodnocení procesu vzdělávání ve druhém pololetí školního roku.

vedení školy

Aktuality z činnosti 5. třídy

Jak to doma zvládají páťáci

A jak to jde doma páťákům? V přírodovědě poznávají soustavy lidského těla. Teď naposledy v rámci vylučovací soustavy evidovali svůj denní příjem tekutin a vyhodnocovali, zda je jejich pitný režim dostatečný.

Ve vlastivědě se zamýšleli nad větou J. A. Komenského „Pojď sem, dítě, uč se moudrým býti.“

Napadlo je například:
„Podle mě tím chtěl říct, že učením člověk zmoudří.“
„Děti se mají učit, aby nebyly hloupé.“
„Aby byl člověk moudrý, musí se dobře učit a poznávat nové věci.“
„Znamená to, že měl rád školu a chtěl, aby se vzdělání dostalo více mezi lidi.“
„Vzdělávání dětí vede k moudrosti.“

Když už byl zmíněn J. A. Komenský, nesmělo se opomenout na jeho slavné dílo Orbis pictus. Páťáci si doma vyzkoušeli práci s obrázky a se slovy, a to v českém i anglickém jazyce.

Dnes jsme měli třídní videohovory po skupinkách. Vypadá to, že se mají děti dobře. Kromě učení nezapomínají na hry a pobyt venku, také doma hodně pomáhají. I když někteří zmínili, že jim vyhovuje při učení klid doma, většina prohlásila, že už se těší do školy!

Informace TU k domácí výuce

Vážení rodiče, zobrazení týdenních plánů funguje v nezměněné podobě (v záhlaví třídní stránky). Učivo bude zadáváno prostřednictvím denních plánů, které budou k dispozici na sdíleném Google disku.  Přístup získáte pomocí odkazu, který obdržíte v e-mailu. Na tomto disku získáte veškeré potřebné materiály pro domácí výuku. Zároveň tam budete vkládat 1x týdně naskenované či vyfocené práce žáka určené k odevzdání.

Loutky, 5.třída

V hodinách výtvarné výchovy a pracovního vyučování jsme vytvořili totemové loutky. Plánujeme je i oživit ke konci roku vystoupením, ale zatím nám zdobí schodiště a okno. Líbí se vám?

Projektový den 5. tř

Ve čtvrtek 27.2. byla naše pátá třída účastníky projektu profese. V úvodu jsme se dověděli, jakou práci vykonává projektový manažer na ministerstvu zdravotnictví. Jaké dovednosti by měl mít, tedy předpoklady k tomu, tuto práci vykonávat a jaké vzdělání.

Potom se nám představila práce zahradnická. Známe jednotlivá odvětví, specializace. Vyzkoušeli jsme si rozeznávat dřeviny a přiřadit semena k jednotlivým druhům rostlin a pojmenovat je.  Pokusili jsme se navrhnout vlastní úpravu zahrady.

Na závěr dne jsme se setkali s dulou Lenkou. Přiblížili jsme si svět, který naše oko nemůže vidět a zážitek, který někteří z nás zažijí až jako rodiče. Již víme, proč je budoucí maminka ráda s dulou a jaké je to povolání. Mnoho otazníků kolem narození nám zmizelo.

Již si dokážeme lépe představit, jaké jsou výhody i nevýhody představených profesí. Z následných rozhovorů a zpětných dotazníků již víme, na jaké z představených povolání bychom měli nebo neměli v současné době předpoklady. Celá třída má veliký respekt k těmto povoláním.

Moc děkujeme maminkám, paní Lence Treškové, paní Míle Vlkové a naší vychovatelce Ivě Jindrové.

Vánoční pozdrav od páťáků

Tak tedy šťastné a veselé Vánoce Vám všem!

Ať se tu v roce 2020 společně ve zdraví sejdeme.

Betlémy v Jindřišské věži – 5. třída

Ve čtvrtek jsme se vydali do centra Prahy, konkrétně do Jindřišské věže. Kromě toho, že jsme mohli obdivovat ručně vyřezávané postavičky z betlémů, tak nás průvodci provedli od střechy až po přízemí, pěkně patro po patře. Byl to opravdu nevšední zážitek, moc jsme si to užili. Dokonce nám paní kastelánka zapnula na přání zvonkohru s koledou.

Mikuláš ve škole

Letošní Mikuláš se opět vydařil. Páťáci si rozdělili role, tentokrát si chlapci vyzkoušeli andílky a dívky byly čertice. Všichni zvládli své role se ctí, včetně svatého Mikuláše. Žáci všech tříd se pochlubili básničkou či písničkou a andělé jim pak rozdali sladké nadílky.

Prvňáci a páťáci – moje oblíbená knížka

Na konci listopadu se nám podařilo uskutečnit setkání patronů s jejich prvňáčky. Sešli jsme se nad knížkami. Páťáci seznamovali prvňáky se svojí oblíbenou knížkou z dob, kdy byli sami v první třídě. Prvňáčci se také pochlubili svou právě nejmilejší knížkou. Ve třídě panoval úžasný klid a naslouchání. Vzájemné učení výborně zafungovalo. Všichni prvňáci na závěr projevili zájem o předložené knížky, mají tedy motivaci k dalšímu čtení. A navíc byli velmi šťastní za společný čas se svými milými patrony. A páťáci si mohli zažít, že jsou pro někoho důležitým vzorem.

5.třída si připomíná naši minulost

V posledních dnech se věnujeme minulosti naší země. Navštívili jsme důležitá místa, pročetli i poslechli co bylo důležité. Společně jsme zhodnotili důležitost naší svobody.

BUBNOVÁNÍ

Ve středu jsme si v hudební výchově měli možnost zabubnovat jako profesionálové. Pátá a první třída vytvořila jednu velkou bubenickou skupinu.  Dozvěděli jsme se něco z historie a vzniku bubnů, ale hlavně si mohli veškeré druhy bubnů, chrastidel a dalších rytmických nástrojů osahat a vyzkoušet. Ve společném rytmu potom doprovodili i zazpívali několik afrických a indiánských písní.